Zajímavé trendy týkající se porodnosti v Česku nyní zobrazuje naše nová infografika. Cílem této infografiky je vizuálně atraktivním způsobem zobrazit veřejně dostupná data. Například se dozvíte, že 7 dětí ze 100 se rodí předčasně nebo že v roce 2022 se císařským řezem narodilo 1 dítě ze 4. Jde o první obecnou infografiku, na kterou budou navazovat další a podrobnější.

Infografika, kterou jsme vytvořili, vychází z dat Národního registru reprodukčního zdraví, které najdete na stránkách NZIP. Cílem této infografiky je zobrazit ty nejzajímavější informace o porodnosti v Česku vizuálně atraktivním způsobem, a přiblížit tak jejich obsah širší veřejnosti. 

Infografika také ukazuje, že věk těhotných žen stále stoupá. Od roku 2000 vzrostl u žen, které čekají první dítě, o 5 let. Čím později žena otěhotní, tím více komplikací může těhotenství i porod doprovázet. Jaký je tedy průměrný věk těhotných v posledních letech? 

Počet císařských řezů stoupá a každé čtvrté dítě je na svět přivedeno tímto způsobem. Velký podíl na tom má vyšší věk žen a faktory jako je nadváha, obezita, diabetes, vysoký krevní tlak nebo mimotělní oplodnění (IVF). 

Infografika také ukazuje, ve kterých krajích se rodí nejvíce dětí a jak se do porodnosti promítá vzdělání. 

Na konci infografiky najdete odkazy na další zajímavé informace.

Chci se dozvědět víc o porodnosti v Česku

K této obecné infografice připravujeme další, ve kterých se na daná témata zaměříme více do hloubky.


Mohlo by vás zajímat

Vše