Na dvou květnových akcích, workshopu o otevřených datech a konferenci „Jak na data ve veřejné správě“, jsme sdíleli zkušenosti s publikací zdravotnických dat.

Celkem 16 účastníků z institucí státní a veřejné správy se ve čtvrtek 23. května potkalo v pražském hotelu Grandium na workshopu o otevřených datech, který se konal pod záštitou NZIP. Koordinátor zdravotnických dat Martin Komenda představil několik témat spojených s publikací otevřených dat, od úskalí výběru spolehlivých IT dodavatelů, přes online platformy pro sdílení nejen otevřených dat, až po tvorbu číselníků a jejich použití. Setkání se neslo v přátelské atmosféře a nad jednotlivými oblastmi se rozběhla živá diskuze.

„Bylo velmi přínosné sdílet dobrou praxi s ostatními, protože zástupci úřadů nemají moc příležitostí se takto setkat. Považuji to za důležité hlavně kvůli efektivitě využívání veřejných prostředků,“ zhodnotila událost Lenka Kováčová z Digitální a informační agentury (DIA). „Je skvělé sdílet zkušenosti s lidmi, kteří jsou silně zapálení a chtějí něco měnit,“ uzavřel akci Martin Komenda.

Workshop předcházel konferenci „Jak na data ve veřejné správě“, kterou pořádala DIA v pátek 24. května. Na ní Martin Komenda mluvil o cílových skupinách pro zdravotnická data prezentovaná na portálu NZIP a plánech do budoucna, které zahrnují například vytvoření „safe room“, publikaci syntetických dat a nový katalog dat. Inspiraci pak datový tým načerpal i na samostatném workshopu věnovaném vizualizaci dat.


Mohlo by vás zajímat

Vše