Sdílíme data pravidelných očkování, která mají za cíl zamezit šíření nakažlivých onemocnění. Sběr těchto dat zastřešuje informační systém Centrální evidence očkování v rámci NZIS. Společně s publikací otevřených dat o očkování proti infekčním nemocem od roku 2010 zveřejňujeme na Národním zdravotnickém informačním portálu i interaktivní vizualizaci. Cílem vizualizace je přiblížit obsah otevřených dat širší veřejnosti.

V publikované otevřené datové sadě mohou uživatelé najít informace o aplikovaných očkovacích látkách hrazených z veřejného zdravotního pojištění od roku 2010 až do posledního uzavřeného roku. Četnost aplikovaných vakcín může uživatel hodnotit až na úroveň SÚKL kódu a na základě uvedených charakteristik pacientů. Datová sada obsahuje vybraná povinná i nepovinná očkování pro děti i dospělé (například proti meningokoku, HPV, tetanu nebo chřipce).  

Data obsažená v datové sadě jsme vykreslili do přehledné vizualizace obsahující 4 dílčí strany, které zobrazují různé pohledy na uvedená data. Uživatel tak může například pozorovat významný nárůst aplikovaných očkování proti klíšťové encefalitidě v roce 2022, od kdy je toto očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro osoby starší 50 let. 

Kromě otevřené datové sady publikujeme i analytickou studii, která ukazuje proočkovanost populace vybranými vakcínami, a datové souhrny, ty obsahují agregovaná data a vyhodnocené statistiky a nabízí uživateli snadnou práci s těmito daty. Všechna publikovaná data i kontext najdete na Národním zdravotnickém informačním portálu

 

Ukázka vizualizace otevřených dat

 


Mohlo by vás zajímat

Vše